Idź do
Jak nazywa się roślina na zdjęciu ? Proszę podać polską i łacińską nazwę.
W maju mieliśmy przyjemność zaprezentować  Niezapominajkę  Myosotis L.

Nie­za­po­mi­naj­ki - to są kwiat­ki z baj­ki

Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyzy i konwalie, Tyrolczycy szarotki, 
za to Polacy i mieszkańcy Alaski - NIEZAPOMINAJKI.

Niezapominajki (Myosotis) są roślinami jednorocznymi lub dwuletnimi. Kwitną od maja do lipca, czasem nawet do jesieni, najczęściej na niebiesko, choć zdarzają się również kwiaty o płatkach białych i różowych! 

Łacińska nazwa niezapominajki - Myosotis zapożyczona jest z greki i oznacza "mysie uszko” (mys = mysz, us = ucho) i nawiązuje najprawdopodobniej do kształtu płatków kwiatów lub liści pokrytych meszkiem. Rodzimą, staropolską nazwą rośliny są „żabie oczka”. 

Co roku, 15 maja, obchodzone jest święto tego kwiatu. Idea Dnia Niezapominajki została wymyślona przez redaktora Polskiego Radia – Andrzeja Zalewskiego (1924 - 2011). Zapoczątkowana w 2002 r. akcja, była hołdem złożonym polskiej przyrodzie i wyrazem należnego jej szacunku. Dzień Niezapominajki jest jednak świętem o szerszym wymiarze. Nawołuje do powiązania szacunku dla przyrody z wrażliwością, życzliwością i pamięcią nakierowaną na drugiego człowieka, na zachowanie od zapomnienia ważnych w życiu chwil, osób, miejsc i sytuacji.

Niezapominajki spotykane są prawie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy 
i Ameryki Południowej, gdzie rosną gatunki introdukowane. W Europie, w większości w jej części południowej, rośnie 41 gatunków tych roślin. Najpospolitsze w naszym kraju są niezapominajki: błotna (najczęstsza, porastająca wilgotne łąki, brzegi strumieni, wilgotne lasy), leśna (częsta w górach, a na nizinach rosnąca w miejscach wilgotnych, w żyznych lasach) i polna. Spotkać też można niezapominajkę alpejską (na stokach Tatr czy Karkonoszy). Nieco niżej, w wilgotnych okolicach, można spotkać kwiaty niezapominajki górskiej i pagórkowatej. Z kolei niezapominajka piaskowa doskonale radzi sobie na suchych wzgórzach oraz otwartych, piaszczystych wydmach. W niższych położeniach wprawne oko botanika potrafi wypatrzeć kwiaty niezapominajki darniowej, rozłogowej, różnobarwnej, skąpokwiatowej czy wczesnej. 

Źródło: https://www.facebook.com/Wielkopolski.Park.Narodowy Autor D. Matuszewska

Jako pierwszy poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe udzielił Pan Jakub Cendrowicz.

Gratulujemy!