Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Pytanie konkursowe


Co to za miejsce?

W maju mieliśmy przyjemność zaprezentować Kapliczkę Janikowskich (Żeromskiego) w Świętej Katarzynie.

Kapliczka Janikowskich w Świętej Katarzynie

Na skraju Puszczy Jodłowej, w sąsiedztwie klasztoru bernardynek w Świętej Katarzynie, znajduje się kapliczka Janikowskich – cenny zabytek sakralny i pamiątka rodzinnej historii. Została ufundowana na początku XIX wieku przez Wincentego Fekleriusza, znanego również jako Dysma Janikowski, ku czci zmarłej żony Tekli z Krzywickich. Fundator spoczął w niej po swojej śmierci w 1845 roku. Kapliczka stanęła na miejscu dawnego cmentarza z 1723 roku.

To urokliwe miejsce ma także wymiar literacki – 2 sierpnia 1882 roku na jednej z jej ścian swoje podpisy pozostawili młody Stefan Żeromski i jego przyjaciel Jan Stróżecki. Napis przetrwał do dziś. Okolice Świętej Katarzyny były częstym celem wędrówek Żeromskiego, który dorastał w pobliskich Ciekotach. W swojej twórczości, m.in. w „Puszczy jodłowej”, wspominał to miejsce z głębokim sentymentem, ukazując je jako przestrzeń duchową, pełną historii i piękna przyrody.

Rok 2025 jest szczególnym czasem dla regionu – obchodzone jest 75-lecie istnienia Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który chroni ten wyjątkowy fragment Gór Świętokrzyskich. Jednocześnie trwa Rok Stefana Żeromskiego, ustanowiony dla upamiętnienia twórczości i dziedzictwa jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, nierozerwalnie związanego z tym miejscem.

Jako pierwszy poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe udzieliła Pani Klaudia Ryzner.

Gratulujemy!