Przejdź do menu głównego Przejdź do treści
Rozpoczynamy jubileuszowy rok 75-lecia utworzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego!
Co to za miejsce ?
 
W marcu mieliśmy przyjemność zaprezentować Chełmową Górę!

Chełmowa Góra – unikalne miejsce w Świętokrzyskim Parku Narodowym!!!

Chełmowa Góra (351 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Pasma Pokrzywiańskiego. Został objęty ochroną rezerwatową już w 1920 r. jako pierwszy w regionie świętokrzyskim. Słynie przede wszystkim z występowania niezwykle rzadkiego podgatunku modrzewia europejskiego – modrzewia polskiego, odkrytego w 1890 r. przez prof. Mariana Raciborskiego.

Obszar ten wyróżnia się także niezwykłym bogactwem fauny. Występuje tu około 500 mrowisk, co wiąże się z obecnością mszyc produkujących spadź – przysmak mrówek. Ponadto, ornitolodzy stwierdzili tu aż 88 gatunków ptaków spośród 150 występujących w regionie świętokrzyskim.

Szlak czarny, prowadzący przez Chełmową Górę, umożliwia obserwację okazałych drzew, w tym modrzewi, buków, dębów i sosen. Liczbę drzew o wymiarach pomnikowych szacuje się na około 280. Na szczycie góry znajduje się pomnik ku czci prof. Raciborskiego, wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Leśne. Schodząc w kierunku miejscowości Pokrzywianka, można podziwiać malowniczy wąwóz lessowy.

W ramach obchodów 75-lecia Parku, w tym roku pytania konkursowe będą w sposób szczególny nawiązywały do minionych 75 lat istnienia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Będą one dotyczyć zarówno jego przyrody, jak i historii oraz najważniejszych wydarzeń związanych z jego funkcjonowaniem.

Jako pierwsza poprawnie odpowiedziała na pytanie konkursowe Pani Sylwia Skuza.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność oraz zaangażowanie w naszym konkursie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne miesiące i kolejne wyzwania w ramach "Świętokrzyskiej Przyrody", które w tym roku będą pełne ciekawych zagadnień związanych z naszym Parkiem.

Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach i życzymy powodzenia!