Idź do
22 maja 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach odbyła się promocja ścieżki geoedukacyjnej Kopalnia Pirytu "Staszic" w Rudkach. Wydarzenie zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach, a także lokalnych przedstawicieli władz, mieszkańców oraz miłośników geologii i historii.

Dzięki wspólnej inicjatywie i zaangażowaniu niebawem powstanie nowa ścieżka geoedukacyjna, której projekt, zaprezentowany w terenie, będzie niezwykłą okazją do zgłębiania wiedzy na temat geologii, przyrody, archeologii oraz historii eksploatacji rud żelaza w regionie Rudek. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z bogactwem naturalnym i historycznym, jakie kryje była Kopalnia Pirytu "Staszic" oraz jej okolice. Trasa ścieżki poprowadzi przez malownicze tereny, oferując przystanki edukacyjne, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o specyfice regionu oraz jego unikalnych zasobach geologicznych.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. Świętokrzyski Park Narodowy reprezentowali Zastępca Dyrektora ŚPN – Arkadiusz Adamczyk, który opowiedział o sąsiedztwie parku narodowego z terenem rezerwatu archeologicznego oraz Główny specjalista ds. udostępniania Parku – Szymon Rak.