Funduszowy Maj w Świętokrzyskim Parku Narodowym 21–22 maja 2026
W dniach 21–22 maja 2026 r. w Świętokrzyskim Parku Narodowym odbyły się wydarzenia edukacyjne realizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Funduszowy Maj”. W ciągu dwóch dni gościliśmy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz liceum wraz z opiekunami i opiekunkami. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyły 104 osoby.
21 maja w Ośrodku Edukacyjnym i siedzibie Dyrekcji ŚPN w Bodzentynie odbył się spacer tzw. „Ścieżką doświadczeń”, w której uczestniczyła młodzież licealna. Uczestnicy i uczestniczki odwiedzali specjalnie przygotowane strefy edukacyjne, poznając przyrodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz działania realizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.
W programie znalazły się m.in.:
22 maja odbył się spacer edukacyjny trasą Święta Katarzyna – Łysica – Święta Katarzyna. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych wraz z opiekunami i opiekunkami.
Podczas wspólnej wędrówki uczestnicy i uczestniczki poznawali przyrodę i krajobraz Łysogór, zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich oraz dowiedzieli się więcej o działaniach związanych z ochroną przyrody na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie zabrakło również quizów i edukacyjnych ciekawostek.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział oraz wspólnie spędzony czas w sercu świętokrzyskiej przyrody.
W programie znalazły się m.in.:
- pokazy filmowe o przyrodzie i dziedzictwie ŚPN,
- prezentacje projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich,
- warsztaty i aktywności dotyczące bioróżnorodności,
- zadania edukacyjne i terenowe łamigłówki,
- wystawa „Łysogóry dla natury”.
22 maja odbył się spacer edukacyjny trasą Święta Katarzyna – Łysica – Święta Katarzyna. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych wraz z opiekunami i opiekunkami.
Podczas wspólnej wędrówki uczestnicy i uczestniczki poznawali przyrodę i krajobraz Łysogór, zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich oraz dowiedzieli się więcej o działaniach związanych z ochroną przyrody na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie zabrakło również quizów i edukacyjnych ciekawostek.
Dziękujemy wszystkim za aktywny udział oraz wspólnie spędzony czas w sercu świętokrzyskiej przyrody.