Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

Funduszowy Maj w Świętokrzyskim Parku Narodowym 21–22 maja 2026

W dniach 21–22 maja 2026 r. w Świętokrzyskim Parku Narodowym odbyły się wydarzenia edukacyjne realizowane w ramach ogólnopolskiej akcji „Funduszowy Maj”. W ciągu dwóch dni gościliśmy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz liceum wraz z opiekunami i opiekunkami. Łącznie w wydarzeniu uczestniczyły 104 osoby.
21 maja w Ośrodku Edukacyjnym i siedzibie Dyrekcji ŚPN w Bodzentynie odbył się spacer tzw. „Ścieżką doświadczeń”, w której uczestniczyła młodzież licealna. Uczestnicy i uczestniczki odwiedzali specjalnie przygotowane strefy edukacyjne, poznając przyrodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz działania realizowane dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.

W programie znalazły się m.in.:
  • pokazy filmowe o przyrodzie i dziedzictwie ŚPN,
  • prezentacje projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich,
  • warsztaty i aktywności dotyczące bioróżnorodności,
  • zadania edukacyjne i terenowe łamigłówki,
  • wystawa „Łysogóry dla natury”.
Zakończeniem spotkania było wspólne ognisko oraz wręczenie młodzieży drobnych upominków.

22 maja odbył się spacer edukacyjny trasą Święta Katarzyna – Łysica – Święta Katarzyna. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych wraz z opiekunami i opiekunkami.

Podczas wspólnej wędrówki uczestnicy  i uczestniczki poznawali przyrodę i krajobraz Łysogór, zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich oraz dowiedzieli się więcej o działaniach związanych z ochroną przyrody na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nie zabrakło również quizów i edukacyjnych ciekawostek.

Dziękujemy wszystkim za aktywny udział oraz wspólnie spędzony czas w sercu świętokrzyskiej przyrody.

Funduszowy Maj w ŚPN