przewiń dalej
  • Szlak krajobrazowy
  • Ścieżka przyrodnicza

Podstawowe informacje o trasie

  • Początek
    Święta Katarzyna
  • Koniec
    Trzcianka
  • Długość odcinka
    17.80 km
  • Śr. czas przejścia w górę
    5 g 0 min

Szlak czerwony Święta Katarzyna – Trzcianka

Zobaczysz: przebieg fragmentu trasy Głównego Szlaku Świętokrzyskiego, pomniki, mogiły i krzyże – upamiętniające historię miejscowości Święta Katarzyna, kapliczkę i źródełko św. Franciszka, Łysicę, kapliczkę św. Mikołaja, chatę zbója Kaka, Puszczę Jodłową, Drogę Przewodników Świętokrzyskich, Święty Krzyż, galerię widokową na gołoborzu na Łysej Górze, wieżę radiowo-telewizyjną, ekspozycję przyrodniczą w Muzeum ŚPN, mamucie jodły, potok Słonej Wody

Zdobędziesz: Łysicę – 614 m n.p.m.– najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich i jeden z 28 szczytów Korony Gór Polski i Łysą Górę – 595 m n.p.m.

Najdłuższym szlakiem turystycznym w Górach Świętokrzyskich jest szlak turystyczny im. Edmunda Massalskiego oznaczony kolorem czerwonym. Jego aktualna długość to 93,0 km 
i znosi dumne miano Głównego Szlaku Świętokrzyskiego.

Odcinek szlaku czerwonego ze Świętej Katarzyny na Łysicę pokrywa się z trasą przyrodniczej ścieżki edukacyjnej „Jeden ze szczytów Korony Gór Polski”.

Gdy wejdziesz na teren Parku, od razu trafiasz na jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc - kapliczkę i źródełko św. Franciszka – patrona ekologów i ekologii. Cytując Cezarego Jastrzębskiego: „Aureola świętości, pustelniczy tryb życia, wzór do naśladowania i zbliżenie do natury, które w pradawnej puszczy świętokrzyskiej było zapewne nad wyraz mocno odczuwalne, spowodowały, że w 1641 roku bernardyńscy bracia świeccy postanowili zbudować przy źródełku kapliczkę pod wezwaniem świętego Franciszka.” Figura świętego znajduje się nad drzwiami kapliczki. Według podań woda ze źródełka ma moc leczenia chorób oczu, głównie zapalenia spojówek. Co jakiś czas widać wydobywające się pęcherzyki gazu – wystarczy uważnie obserwować lustro wody. Źródełko posiada stałą temperaturę około 7ºC i w zimie nie zamarza. 

Po kilkudziesięciu minutowym spacerze osiągniesz najwyższy szczyt Łysogór oraz całych Gór Świętokrzyskich – Łysicę 613,3 m n.p.m. Na szczycie możesz obserwować okazałe wychodnie skalne oraz  gołoborza. Gołoborza to jedna z największych atrakcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zbudowane są z bloków piaskowca kwarcytowego tworzącego malownicze niemal nagie pola, na które powoli, ale sukcesywnie wkracza las.

Idąc grzbietem Pasma Łysogórskiego mijasz drugi wierzchołek Łysicy - szczyt Agatę 613,96 m n.p.m. wraz z gołoborzem, a po około 3 km dotrzesz do drewnianej kapliczki św. Mikołaja. Pierwotna kapliczka została wybudowana tu w 1876 r. w pobliżu traktu przecinającego Pasmo Łysogórskie z północy na południe. Miała ona strzec wędrowców przed dzikimi zwierzętami. Obecna kapliczka została wybudowana na miejscu spalonej przez wandali w 1996 r. W tym miejscu rozpoczyna się szlak niebieski przez Bieliny na Wał Małacentowski.

Z grzbietu Pasma Łysogórskiego schodzisz w kierunku miejscowości Kakonin (nazwa wsi pochodzi od imienia zbója świętokrzyskiego – Kaka – odpowiednika zbója podhalańskiego - Janosika). Na granicy lasu szlak, którym podążasz wychodzi poza obszar Parku. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na panoramę południowej części Łysogór, a poniżej na  zabytkową chałupę wiejską, zbudowaną w stylu regionalnym w pierwszej połowie XIX wieku.

Ponownie na obszar ŚPN wchodzisz w miejscowości Daljanka. Od tej pory poruszasz się wzdłuż skraju lasu podziwiając z jednej strony przyrodę Pasma Łysogórskiego, z drugiej wspaniały widok na Wał Małacentowski oraz Pasmo Orłowińskie. W XVII i XVIII wieku miejscowości, które widzisz na pierwszym planie słynne były z licznych tutaj hut szkła. Stąd też nazwy: Huta Podłysica, Huta Szklana, Stara Huta, Nowa Huta. Dochodząc do miejscowości Szklana Huta wkroczysz na drogę asfaltową (Drogę Przewodników Świętokrzyskich). Tuż przed bramą wejściową do Parku w Szklanej Hucie znajduje się miejsce odpoczynku, które pomorze zregenerować siły i pokonać 2 km odcinek na szczyt Łysej Góry. Tutaj zbiegają się 2 przyrodnicze ścieżki edukacyjne: „Śladem czarownic, pogańskich kultów i powstańczych kryjówek” oraz „Pośród szumu świętokrzyskich jodeł i buków” a także szlak niebieski zwany Drogą królewską. A Ty podążaj dalej  ze Świętego Krzyża do miejscowości Trzcianka, gdzie nasz szlak pokrywa się z przyrodniczą ścieżką edukacyjną Szlakiem mamucich jodeł.

CIEKAWOSTKA: Historia Głównego Szlaku Świętokrzyskiego sięga 1926 roku, kiedy to Edmund Massalski i Kazimierz Kaznowski wytyczali pierwszy szlak w Górach Świętokrzyskich, wówczas prowadzący z Kielc do Nowej Słupi.

CIEKAWOSTKA: Kiedyś trasa Głównego Szlaku Świętokrzyskiego przebiegała przez środek pasma Łysogór od Przełęczy św. Mikołaja do Przełęczy Huckiej. Od 1 lipca 1977 roku trasa została zmieniona i wytyczono obejście przez Kakonin i Hutę Podłysicę. Dlaczego? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam

CIEKAWOSTKA: Od stycznia 2016 roku można uzyskać odznakę zdobywcy Głównego Szlaku Świętokrzyskiego PTTK (www.cotg.pttk.pl/gsl)

Opinie innych turystów